Jak być eko mamą? Poznaj 6 porad!
Bycie eko to codzienne wybory. To życie w równowadze z naturą i ochrona planety, w której żyjemy. Jak pogodzić ekologię z macierzyństwem? Poznaj 6 porad, dzięki którym zmienisz swój świat w bardziej przyjazny dla środowiska i staniesz się prawdziwą eko mamą.
Kiedy w twoim brzuchu rośnie życie, rośnie również świadomość tego, co zdrowe. Pragniesz dać swojemu dziecku to, co najlepsze. Pojawiające się wówczas przemyślenia stanowią pierwszy krok na drodze do zmiany nawyków na bardziej ekologiczne. Natłok informacji, które spływają do nas z każdej strony, nie pomaga nam w osiągnięciu zamierzonych celów. Czasami prowadzi do zagubienia, frustracji i poczucia winy. Od czego więc należy zacząć, by zostać eko mamą?
1.Sposób odżywiania
Jeśli do tej pory nie przywiązywałaś wagi do tego, co jesz – postaraj się to zmienić. Zarówno w ciąży, jak i w okresie karmienia piersią musisz szczególnie dbać o zbilansowaną i zróżnicowaną dietę. Sprawdzaj etykiety – wybieraj te, które mają jak najmniej składników o przerażająco długich i dziwnych nazwach. Jeżeli nie wiesz, co oznacza dany składnik – unikaj go (w Internecie znajdziesz również listę szkodliwych E).
Postaw na produkty nieprzetworzone, ekologiczne warzywa, owoce, mięsa. Karm piersią (jeśli oczywiście jest to możliwe) – to naturalny i najzdrowszy sposób żywienia dla twojego maluszka. Kiedy używasz smoczków, butelek, kubków-niekapków itp. – sprawdzaj, czy nie zawierają one szkodliwych substancji tj. bisfenol A (BPA). Wybieraj te oznaczone znakiem „BPA-free”.
2.Kosmetyki
W pierwszych tygodniach życia skóra malucha jest bardzo wrażliwa i łatwo ulega uszkodzeniom, dlatego też uważnie czytaj informacje na opakowaniach kosmetyków – wybieraj te, które wytwarzane są z naturalnych składników. Jeśli jednak nie masz czasu i odpowiedniej wiedzy, by dokładnie przyjrzeć się etykietom – zaufaj certyfikatom. Loga takich organizacji jak: BDIH, ECOCERT – COSMEBIO, Soil Association, NaTrue, dają Ci gwarancję, że wybrany przez Ciebie kosmetyk jest wysokiej jakości, a jego skład jest naturalny.
3.Pieluchy, chusteczki nawilżane i ubrania
Pieluchy jednorazowe czy wielorazowe? Ściereczki wielokrotnego użytku czy jednorazowe chusteczki nawilżane? Te pytania zadaje sobie wiele mam. Oczywiście najbardziej eko są rozwiązania, które pozwalają nam użyć jedną rzecz wiele razy. Nie pozostawiamy śmieci, które będą rozkładać się latami. Jeżeli jednak decydujemy się na jednorazowe pieluchy lub chusteczki nawilżane, pamiętajmy o tym, żeby były biodegradowalne, niewybielane chlorem oraz nie zawierały szkodliwych substancji w składzie. Z kolei ubranka niech będą wykonane z bawełny organicznej, która nie podrażni skóry maluszka.
4.Zabawki
Wybieraj zabawki ze sprawdzonych źródeł, posiadające pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, oznaczone znakiem CE oraz przeznaczone dla odpowiedniej grupy wiekowej. Unikaj produktów, które mogą zawierać związki szkodliwe dla zdrowia np. formaldehydy, związki ołowiu, ftalany, czy bisfenol.
5.Dom
Często pojawienie się maluszka to okazja do przeprowadzenia remontu w domu. Przy odświeżaniu mieszkania lub domu korzystaj z materiałów ekologicznych m.in. farb i lakierów o zmniejszonej zawartości lotnych związków organicznych, które posiadają odpowiednie atesty. Przy zakupie sprzętów domowych zwracaj uwagę na ich skład i pochodzenie. W przypadku środków czystości – postaw na te przyjazne dla środowiska, naturalne i biodegradowalne. Stosuj również ich naturalne zamienniki np. ocet, cytrynę, sodę oczyszczoną.
Nie zapominaj także o: zamontowaniu energooszczędnych żarówek, segregowaniu śmieci, wyłączaniu nieużywanych urządzeń elektrycznych, używaniu toreb wielokrotnego użytku podczas zakupów, oszczędnym używaniu wody, niemarnowaniu jedzenia itd.
6.Wychowanie
Bycie eko mamą to nie tylko świadomy wybór naturalnych kosmetyków czy ekologicznych warzyw. To również wychowanie dziecka, przekazywanie mu właściwych wartości, pielęgnowanie w nim tego, co dobre, okazywanie mu bliskości i liczenie się z jego potrzebami, wzajemny szacunek. Nie bądź dla siebie zbyt surowa, kiedy pojawią się wątpliwości, kiedy zabraknie Ci sił, kiedy zwyczajnie będziesz miała gorszy dzień. Sama chęć zmiany zbliża Cię bardziej do celu, niż myślisz. Nie oczekuj, że zmienisz swoje nawyki z dnia na dzień. Daj sobie czas i wcielaj je w życie stopniowo. Wtedy osiągniesz sukces.