Bambus – przyszłość naszej cywilizacji
Bambus w Chinach jest symbolem długowieczności, z kolei w Japonii – czystości. To wyjątkowo wartościowa roślina. Swoje zastosowanie znalazła w medycynie, kosmetologii, kuchni oraz przemyśle. Poznaj jej tajemnicze właściwości.
Bambus jest drzewem sięgającym w naturalnych warunkach nawet 40 metrów wysokości (w warunkach europejskich osiąga maksymalnie około 20 metrów). Jego łodyga potrafi rosnąć na około 1 metr w ciągu doby, czyli bardzo szybko. Jest niezwykle cennym surowcem. Z powodzeniem wyrabia się z niego meble, naczynia, podłogi, a w krajach azjatycki mosty, chaty, a nawet rury kanalizacyjne. W czym tkwi jego sekret?
Właściwości lecznicze bambusa
Bambus dotarł do Europy z Dalekiego Wschodu i błyskawicznie zyskał uznanie krajów zachodnich. Jego właściwości lecznicze są nieocenione i znane na całym świecie. Wykazuje on działanie regenerujące, odmładzające, odtruwające, a niektórzy przypisują mu właściwości antynowotworowe.
Liście i łodyga bambusa zawierają olbrzymią ilość minerałów (krzem, wapń, żelazo, jod, potas), witamin (w szczególności witaminę C i D), enzymy, aminokwasy, fruktozę i białko. Ze względu na dużą ilość krzemu, który uelastycznia i poprawia ruchomość stawów, regenerując maź stawową, bambus przeciwdziała takim chorobom jak artretyzm, czy osteoporoza. Dodatkowo, pijąc przed snem herbatkę z bambusa będziemy zrelaksowani i odprężeni.
Stosując kosmetyki wykonane na bazie bambusa zadbamy o szybką odbudowę naszej skóry, złagodzimy podrażnienia i oczyścimy ją z bakterii. Dzięki bambusowi skóra nie starzeje się tak szybko – zawarty w nim dobroczynny krzem nawilża, ujędrnia i nawadnia ciało. Ponadto, bambus regeneruje włosy i paznokcie. Można go stosować w postaci olejków, herbatek, kremów, maści, soli, mleczek i innych wyciągów. Co więcej, bambus działa odtruwająco – usprawnia pracę układu trawiennego i poprawia przemianę materii. Jest niskokaloryczny i posiada właściwości gaszące pragnienie oraz chłodzące.
Inne zastosowanie bambusa
Bambus doskonale sprawdza się również w kuchni i przemyśle. Z drewna bambusowego powstają m.in. deski podłogowe, parkiety, naczynia, dziecięce zabawki, instrumenty muzyczne itp. Bambus cieszy się także ogromną popularnością w budownictwie – jako trwały i bardzo mocny surowiec. Wykonuje się z niego domy, mosty, meble, rowery i inne użytkowe sprzęty.
Ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze, hipoalergiczne i odporność na pleśń, bambus doskonale nadaje się na materiały opatrunkowe, pościel, czy odzież szpitalną. Z kolei dzięki niskokaloryczności, wysokiej zawartości błonnikach i innych składników odżywczych, młody pędy bambusa są coraz chętniej spożywane, nie tylko w krajach azjatyckich. Pędy bambusa to także bardzo wartościowy opał oraz surowiec wykorzystywany w produkcji papieru.
Bambus – materiał niestraszny alergikom
Jakie zalety posiadają materiały produkowane z bambusa?
- termoregulacja (materiał oddycha),
- ekologiczność (hodowle bambusa nie są wspierane żadnymi pestycydami),
- właściwości antybakteryjne i bakteriostatyczne (świetnie pochłaniają zapachy i wilgoć),
- właściwości hipoalergiczne (nie uczulają i nie podrażniają).
Bambusowe tkaniny dostosowują się do każdej pory roku – latem chłodzą, a zimą ogrzewają. Są delikatne i idealnie dopasowują się do skóry. Nie rozciągają się (są bardzo trwałe). Mają wysoki poziom chłonności. Są przeznaczone dla bardzo wrażliwej skóry niemowląt i małych dzieci. Chronią ją przed odparzeniami, otarciami i innymi podrażnieniami. Dlatego też zaleca się, by korzystać z bambusowych kocyków, skarpetek, czy pieluch.
Bambus świetnie spełnia swoją rolę także w przypadku damskiej bielizny. Dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym minimalizuje wszelkie infekcje w okolicach intymnych. Bambus posiada również naturalne właściwości dezodoryzujące – niweluje nieprzyjemne zapachy. Bambusowa bielizna jest przede wszystkim przewiewna i dopasowana do ciała.