Z czego właściwie składa się pielucha dziecięca? Jaka jest jej konstrukcja? I wreszcie, dlaczego niektórzy producenci nie pokazują ich składu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.
Czego wymaga się od pieluchy dziecięcej? Ma ona przede wszystkim nie stwarzać zagrożenia dla maluszka. Producenci starają się sprostać oczekiwaniom konsumentów, dlatego też wypuszczają na rynek pieluszki, które nie odparzają, są niebywale chłonne, nie przeciekają i idealnie przylegają do pupy niemowlaka. Często pomija się jednak fakt, że aby to wszystko osiągnąć, dodaje się do nich mnóstwo, niekoniecznie zdrowych i bezpiecznych dla naszej pociechy, dodatków. Co więcej, wielu producentów zwyczajnie nie podaje składu na opakowaniu. Jak sobie z tym poradzić?
Budowa pieluszki jednorazowej
Budowa pieluszki jednorazowej jest podobna u wszystkich producentów. Jej warstwa zewnętrzna to porowaty polietylen uzyskiwany z ropy naftowej. Z kolei wnętrze pieluszki to chemicznie przetworzona bielona chlorem miazga drzewna, poliakrylan sodu (chłonna substancja chemiczna) oraz wodoodporna wkładka, która uniemożliwia wentylację.
Z powyższych informacji wynika, że pieluszka składa się głównie z plastiku, folii, tworzyw sztucznych i celulozy, które w żadnym stopniu nie są biodegradowalne. Są sztuczne i nie przepuszczają powietrza. W niektórych pieluszkach można doszukać się – co jest naprawdę przerażające – takich substancji toksycznych jak: pestycydy, herbicydy, substancje zapachowe, czy barwniki. W kontakcie z wrażliwą i arcydelikatną skórą noworodka mogą wywołać ostrą reakcję alergiczną i zagrażać jego zdrowiu.
Pieluchy ekologiczne
Zgodnie z polskim prawem, pieluszki jednorazowe są wyrobem kosmetycznym, zatem ujawnianie ich składu przez producentów nie jest wymagane. Mają oni wolną rękę, a nam nie pozostaje nic innego, jak obdarzyć ich zaufaniem. Czy, aby na pewno tylko tyle może zrobić? Musimy sprawdzać jak najwięcej informacji o danej pieluszce – zarówno na opakowaniu, jak i na stronie producenta. Wybierać produkty z symbolami eco, bio, pure. Pieluchy ekologiczne mają nieco inny, zdecydowanie lepszy i bardziej przyjazny dla planety, skład (np. celulozę bieloną chlorem zastępuje się skrobią, która jest naturalna i biodegradowalna, zmniejsza się do minimum ilość SAP-u, czyli chemicznego pochłaniacza wilgoci).
Drodzy rodzice, bądźcie świadomymi konsumentami. Nie ulegajcie cenowemu szaleństwu i postawcie na nieco droższe, ale przede wszystkim bezpieczniejsze dla waszej pociechy – ekologiczne pieluszki bądź przekonajcie się do pieluszek wielorazowych, tetrowych. Czytajcie etykiety, by skóra maluszka nie miała kontaktu z żadną toksyczną substancją.
Pamiętajmy, że skutki używania szkodliwych pieluszek ujawnią się dopiero po wielu latach. Gdyby były one widoczne od razu – producenci z pewnością zmieniliby ich skład w obawie przed milionem skarg, zażaleń, czy medycznych potwierdzeń ich szkodliwości. Wszystkie pieluszki jednorazowe, które zawierają w sobie niebezpieczną dla bobasa chemię, powinny zostać wycofane.